[VİDEO] Nasıl Hacker Olunur? – Fatih Arslan

Öğrencilerimden sık sık duyduğum sorular var:

Hocam bize hackerlık anlatır mısınız?

Hocam siz hacker mısınız?

Hocam bir yerleri hacklemeyi gösterecek misiniz?

Hepsine cevabım “hayır” oluyor. Gözden kaçırdıkları noktaları da tekrar vurgulamak istiyorum:

  1. “Hackerlık”; birinin sizi karşısına alıp anlatacağı, sizi sıfırdan uzman yapacağı bir iş değildir. Çünkü hiçbir hacker “Ben tekim ve en iyiyim.” demez. Her zaman daha iyisinin (kendi veya bir başkası) olabileceğinin bilincindedir.
  2. Ben “hacker” değilim. Öğretmenim. Bunu en iyi öğrencilerim biliyordur diye düşünüyordum ama anlaşılan yanılmışım.
  3. Bir yeri “hacklemek”, gereken şartları sağlamadığımız takdirde bir “bilişim suçu” değil miydi?

Yakın zamanda Akademik Bilişim 2017 etkinliğinde tanıştığım sevgili Uğur Arslan’ın Twitter hesabında bir video bağlantısı gördüm. Doğukan Güven Nomak adlı kanalda paylaşılmış. Mutlaka göz atın.

Neyse. Videoda, şu an Digital Ocean firmasında çalışan Fatih Arslan ile keyifli bir konuşma yapılıyor. Fatih Arslan bize kendinden bahsediyor. Bilişim sektörüyle tanışma hikayesini anlatıyor. Çevresindeki insanların bu yolda onu nasıl yardımcı olduğunu, dolayısıyla açık kaynak ve özgür yazılımın ne denli önemli kavramlar olduğunu vurguluyor.

Konuşmalarında beni etkileyen bir başka konu oldu. Tutku. “Gençlerimiz çalışmıyor.” diyor Fatih Arslan (Evet baya bir kırptım sözlerini ama ben de – kendim de dâhil olmak üzere – çalışmadığımızı düşünüyorum). Başarıyı kovalamakla ilgili güzel bir başarı öyküsü anlatıyor bize.

İzlemenizi tavsiye ederim. Bir de yazıyı hazırlarken dikkatimi çekti. Twitter ve GitHub üzerinden “fatih” nickini almayı başarmış, “siz yokken biz vardık” dercesine. Saygı duydum 🙂

Bir Yorum Yazın